ABS İkaz Lambası Nedir?

ABS İkaz Lambası Nedir?

ABS kısaltmasının açılımı, anti-lock braking system şeklindedir. Bir uyarı işareti olan ABS sistemi aracın gösterge panelinde bulunmaktadır. ABS ikaz lambası fren sistemini temsil etmektedir. ABS ikaz lambası, araçta bir sorun olduğunu veya ABS sisteminin aktif halde olduğunu haber verir. Bir fren mekanizması türü olan ABS ani frenlemelerde tekerleklerin kilitlenmesini önler. Böylece de aracın kontrolünü sağlamasına destek olur. Frenleme sırasında tekerleklerin dönüş hızını devamlı izleyen ABS sistemi, tekerleğin kilitlenme eğilimini hızlıca fark edip tekerleğe uygulanan fren basıncını uygun ve otomatik biçimde planlar. Motor çalıştırıldığı zaman kısa süreliğine bu ikaz lambası yanmaktadır. Bu sistem açısından olağan bir durumdur. Sistemin kendi kendini test ettiği anlamını taşır. Eğer araç çalıştırıldığında bu lamba yanmaya devam ederse veya sürüş sırasında birdenbire lamba yanmaya başlarsa işte bu bir arızanın habercisidir. Bahsettiğimiz bu iki durumda ABS ikaz ışığının yanması sistemde bir sorun olduğu anlamına gelmektedir. Bu arızanın kaynağı, elektriksel bir sorun olabileceği gibi, sensör arızası veya fren hidrolik seviyesinin azalması gibi mekanik bazı problemler de olabilir.
Güvenlik önlemi açısından oldukça büyük bir işlevi üstlenen ABS sitemi, kaygan zeminlerde ve ani frenlerde aracın dengesini sağlamak adına önemli bir sistemdir. ABS sisteminin çalışmaması veya arızalanması aracın kontrol kayıplarına sebebiyet verebilir. Böyle bir durumda, ani frenleme esnasında tekerlekler kilitlenme riskiyle karşı karşıya kalabilecektir. Modern araçlarda ABS sistemi çok hayati bir işlev üstlenmiş durumdadır. Araç hareket halindeyken bu ışık aniden yanarsa bu durumu hafife almak son derece yanlış olacaktır. Böyle durumlarda durumun ciddiyetinin farkına varıp hızlı biçimde çözüm önerileri üretmek en makul karardır.

ABS İkaz Lambası Nedir?

ABS Işığı Neden Yanar?

ABS Işığı Neden Yanar?

ABS ışığı neden yanar?”, sorusuna verilecek en uygun cevap, fren sistemini kontrol altında tutan bileşenlerde sorun yaşanması durumunda ikaz lambasının yanmasıdır. Hidrolik sızıntılarından kaynaklanan hidrolik seviyesinin düşmesi ABS mekanizmasının doğru çalışmamasına sebebiyet verebilir. Diğer bir neden ABS kontrol modülü arızasıdır. Kontrol modülü sayesinde frenleme esnasındaki kilitlenmelerin önlenmesi için frenin basıncı ayarlanır. Kontrol modülündeki bir arıza ABS sistemini de etkileyebilmektedir. ABS mekanizması, fren hidroliği basıncını gözleyen sensörlerden faydalanır. Bahsi geçen sensörlerde herhangi bir arıza meydana geldiği takdirde sistemde yanlış okumalar olur ve bu da ışığın yanmasına yol açar. Aracın her tekerleğinde, tekerleğin hızını ölçen bir sensör mevcuttur. Bu sensörlerden herhangi biri kirlendiğinde veya bir hasar aldığında sistem tekerlek hızını doğru biçimde ayarlayamaz ve bu da ABS ışığının yanmasına neden olur. Bu sensörlerin kabloları bulunmaktadır ve bu kablolardaki problemler de yine ışığın yanma sebepleri arasındadır. Son olarak sistem hataları ve elektriksel problemlerden de bahsedebiliriz. Araçtaki bu gibi sorunlar neticesinde de ABS ışığı aniden yanabilmektedir.
Saydığımız nedenlerin hepsi ABS sisteminde bir sorun olduğuna işaret etmektedir. Bu durumlar yüzünden aracın frenleme performansı düşebilmektedir. ABS özelliği çalışmadığında elbette geleneksel frenleme mekanizması hala çalışır durumda olacaktır fakat yine de bu ışığın yanması durumu oldukça ciddidir. Bu ışığın bir arızanın habercisi olduğu unutulmamalı ve en kısa zamanda bir servis tarafından arıza kontrolleri yapılmalı ve tespit edilen arızalar onarılmalıdır. Aracın fren sistemi neredeyse araçtaki en önemli parçadır. Can güvenliğimiz açısından tehlikeli durumlar yaratabilecek olan bu tür arızaların erken tespiti ve onarımı elzemdir. Asla ertelenmemesi gereken arızaların başında bu tip arızalar gelebilmektedir. 

ABS Işığı Neden Yanar?

ABS Işığı Yandıysa Ne Yapmalıyız?

ABS Işığı Yandıysa Ne Yapmalıyız?

ABS ışığının araba hareket halindeyken yanması fren sistemiyle ilgili bir problem olduğunun göstergesidir. Bu durumda neler yapabileceğimize birlikte bakalım. Öncelikle aracınız normal biçimde fren yapıyorsa ve diğer herhangi bir ikaz ışığı yanmıyorsa telaşa kapılmadan yavaş şekilde durabileceğin en yakın yere aracınızı çekin. Bu anda yapılacak ilk şey ise, ulaşabiliyorsanız araç kullanım kılavuzuna ulaşmaktır. Kullanım kılavuzunda ABS ışığı ile ilgili kısımları inceleyebilirsiniz. Nitekim bazı durumlarda basit bir düzeltme bile yeterli gelebilmektedir. Diğer bir işlem, aracınız durduktan ve motor soğuduktan sonra fren hidrolik seviyesine göz atmaktır. Hidrolik seviyesi düşükse muhakkak uygun fren hidroliği ile tekrar belli seviyeye getirilmelidir. Aracın sık sık hidrolik ihtiyacı oluyorsa bu bir sızıntının habercisidir. Bu durum da otomobil servislerinde ilgilenilmesi gereken bir arıza durumudur. Elektronik sistemlerdeki geçici hatalar da unutulmamalıdır ki bu hatalar ışığın yanmasına yol açabilir. Aracı durdurup bir süre bekledikten sonra tekrar çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Işık tekrar yanıp sönmüyorsa geçici bir durum olduğu anlamını taşıyabilmektedir. Fakat ışık yanmakta ısrar ediyorsa ve aracın fren sisteminde tuhaflık varsa vakit kaybetmeden yetkili bir servise müracaat etmek yerinde olacaktır. Bu tür arızalar profesyonel kişilerce kaynağı araştırılması gereken arızalardır. Sürüş güvenliği açısından oldukça ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

ABS Işığı Yandıysa Ne Yapmalıyız?

Sıkça Sorulan Sorular

ABS Lambası Yanarken Araba Çalıştırılır mı?

ABS lambasının aracı çalıştırdığınız sırada kısa süreliğine yanması olağan bir durumdur. ABS sisteminin kendi kendini kontrol ettiği anlamını taşır. Fakat bu lamba sürekli yanıyorsa işte bu bir arıza işareti sayılabilir. Aracın geleneksel frenleme mekanizması böyle durumlarda da çalışmaya devam edecektir. Fakat geleneksel fren sistemi kaygan zeminlerde ve ani frenlemelerde çok iyi bir performans göstermeye bilecektir. Aracın sürüş kontrolü açısından ABS sisteminin işlevleri oldukça mühimdir. ABS lambasının yanında diğer herhangi bir ikaz ışığı yanmıyorsa dikkatlice aracı sürmeye devam edilebilir fakat bu sırada fren performansını değerlendirmek şarttır. Eğer fren performansında herhangi bir farklılık veya arıza durumu hissedecek olursanız aracı sakince ve yavaşça köşeye çekin. Sonrasında araç kullanım kılavuzunu inceleyebilir. Bir süre bekledikten sonra lambanın tekrar yanıp yanmadığını kontrol etmek gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. ABS ışığı yanıyorsa ve uzun süre sönmüyorsa, bunun üzerine bir de frenleme performansında çeşitli değişiklikler mevcut ise araba kesinlikle çalıştırılmamalıdır. Frende fark edilen değişiklikler varsa aracı sağa çekip yardım çağırmak en mantıklı yol olacaktır.

ABS Işığı Yanması Nasıl Geçer?

ABS ışığının araba ilk çalıştırıldığında kısa bir süre yanması normalken seyir halinde ışığın uzun süre yanması gibi durumlar çeşitli arızaların habercisi olabilmektedir. Işığın yanmasının geçmesi için bu arızanın giderilmesi gerekebilir. ABS sistemi ile alakalı problemler çoğunlukla aracın elektronik kontrol ünitesi tarafından kayıt altına alınmaktadır. Aracın bilgisayarını tarayıp hata kodlarını okumak, sorunun kaynağını belirlemek için ideal bir ilk adım sayılabilir. Tekerlek hız sensörleri ve bunların bağlantıları, ışığın yanma nedenlerinden en bilindik olanlarıdır. Sensörler ve bağlantılarının ayrıntılı biçimde kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Fren hidrolik seviyesi düşükse, yenisini doldurabilirsiniz. Elektriksel bağlantılar da incelenmelidir. ABS sistemi oldukça karmaşık bir mekanizmaya sahiptir. Arızaların tespiti ve onarımı bazen sadece uzmanlar tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Arızanın kaynağı tespit edilip onarıldığı takdirde ışığın yanması geçecektir.