Amortisör Değişimi

Amortisör Değişimi

Amortisör değişimi süspansiyon sisteminin verimli ve sağlıklı kalmasına neden olur. Günümüz otomotiv teknolojisinde konforu ve araç ömrünü uzatan çalışmalar öne çıkmaktadır. Araca esnek bir yapı kavuşturan amortisörler, aynı zamanda konfor ve rahatlık anlamında da önemli bir teknoloji ürünü olarak kendini gösterir. Araçların çalışması esnasında sarsıntılar ister istemez ortaya çıkar. Bu sarsıntıların ters gönünde güç ortaya çıkaran bu teknoloji ürünü aracın dengede kalması adına çok önemli bir görev üstlenir. Zorlu yol şartları düşünüldüğü zaman amortisörler bu zorlu şartları kolaya çeviren bir unsur olarak kendini gösterir. Çok çeşitli şekilde karşınıza gelen amortisörler, güç ve ölçü bakımından çeşitlilik oluşturur.

Aracın çalışmasına ve yol almasına bağlı olarak sürekli titreşimler oluşur. Bu titreşimleri absorbe eden amortisörler araçların kullanım ömrünü uzatır ve mekanik sistemlerin zarar görmesini önler. Metallerin zamana bağlı olarak yorgunluk sorunları ortaya çıkar. Bu durum kırılmalara ve deformasyona neden olur. Titreme ve sarsıntıları önlemek adına amortisörler bir araç için güvenilir süspansiyon unsuru olarak kendini gösterir. Amortisör değişimi zamanı geldiğinde bu süreci uzatmamak gerekir. Aracın dengeli, kontrollü ve sağlıklı ulaşımında bu nitelikli teknolojinin çok önemli katkıları vardır. 

Amortisör Değişimi

Amortisör Nedir Ne İşe Yarar?

Amortisör Nedir Ne İşe Yarar?

Amortisörler araçların hareket halinde dengesini sağlayan sistemlerden biridir. Tekerlek salınımını dengeleyen bu sistem sayesinde aracın tüm tekerleri dengeli şekilde yola oturur. Aracın yolu kavraması için bu ileri teknoloji devreye girer ve yolculuk güvenliğini sağlar. Araçlarda savrulma ve denge kaybı başta olmak üzere pek çok sorun amortisörlerin çalışmaması sebebiyle ortaya çıkar. Aracın temel mekanik sistemleri ile amortisörler bağlantılıdır. Esnek bir yapı oluşturan bu sistem titreme ve sarsıntıları önler. Mekanik ve metal ömrünü uzatan bu teknoloji, aynı zamanda araç kontrolünün düzenli şekilde yapılmasına katkı sağlar. Araçta bulunan tüm tekerlerin zemine dengeli şekilde oturması çok önemlidir. Harekete bağlı olarak ortaya çıkan sarsıntıların önüne geçmek için bu yüksek teknolojiden elde edilen avantajları görmek gerekir.

Amortisör değişimi doğru zamanda ve uzman servis tarafından yapılmalıdır. Bu tür mekanik sistem parçalarını değiştirmek için teknik donanımı yüksek bir hizmet noktasını tercih etmek gerekir. Değişim sonucunda aracın gövde hareketleri sınırlanır ve kontrolün sürücüde kalması mümkün olur. Tekerlerin stabilize olması ile araç dengesinin sağlanması daha kolay olur. Bu sebeple aracın hızına ve yolun fiziksel durumuna bağlı olarak ortaya çıkan sorunların önüne geçmek mümkün olur. Araç sürüşünü dengeleme özelliğine sahip olan amortisörler, sürüş keyfi ve güven açısından büyük önem taşır. Sarsıntının önlenmesine bağlı olarak araçlarda bulunan mekanik akamsın daha sağlıklı ve uzun ömürlü olması sağlanır.

Amortisör Nedir Ne İşe Yarar?

Amortisör Değişimi Neden Yapılır?

Amortisör Değişimi Neden Yapılır?

Amortisör değişimi bir aracın güvenli sürüş ve yolculuk imkânını sağlar. Zamanında yapılan değişim sayesinde araçlar daha az yıpranır ve sürücüler daha konforlu şekilde yolculuk fırsatı bulur. Eskimiş ve özelliğini kaybetmiş olan amortisörler bir araç için yarardan çok zarar getirir. Aracın süspansiyon sistemine güvenerek onu kullanan araç sahipleri uzun vadede daha büyük zararlarla karşılaşabilir. Bir aracın sağlıklı şekilde manevra yapmasında amortisörler önemli rol oynar, esnekliğini kaybeden bu unsurlar artık mekanik sistemleri koruyamaz hale gelir. Aracın kontrolünü sağlamak güçleşirken, metal yorgunluğu ve benzer sorunlar daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar. İşlevselliğini kaybetmiş amortisörler aracın ömrünü kısaltır ve yolculuğun riske girdiği durumlar ortaya çıkar.

Amortisör değişimi her zaman uygun bir süreçte yapılmalıdır. Gerekli, kontrolleri yapan ve amortisörleri gözden geçiren uzmanlar doğru ve uygun değişiklik konusunda hemen harekete geçerler. Genel olarak aracın daha güvenle yola çıkması için zamanında amortisörlerin değişmesi gerekir. Aracın bu sayede dengeleyici bir kuvvete sahip olması mümkün olur. Sarsıntı ve titreşim hareketlerinin dengelenmesi sayesinde daha güvenli bir sürüş imkânı ortaya çıkar. Çok çeşitli olan amortisör modelleri farklı sistemlerin parçası olarak karşımıza gelir. Araçta bulunan amortisörler değişirken doğru değer ve doğru ölçüde amortisörler ile isabetli bir değişim yapılır.

Amortisör Değişimi Neden Yapılır?

Sıkça Sorulan Sorular

Amortisör Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Amortisör değişimi için net bir zaman vermek kolay değildir. Her araç farklı koşullarda yıprandığı için parça değişimi konusunda sürücülerin bu durumları dikkate alması gerekir. 20 bin km mesafe genelde topluma yerleşmiş bir süre gibidir. Oysa bir amortisörün kullanım ömrü 60 bin km’dir. Otomobiller için farklı bakım süreçleri vardır. Yıl içinde yapılan mevsimlik bakımlar oldukça sık aralıklarla yapılır. Bu esnada amortisörlerle ilgili çalışmalar nadiren yapılır. Ağır bakım çalışmalarında ise mekanik sistemlerin daha sık şekilde gözden geçirildiği bilinir. 60 ile 90 bin km bakım süreçlerinde amortisörlerin çalışma performansını ölçmek aracın güvenli ve verimli olmasına önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu tür bakımlar sonucu yapılan değişiklikler aracın engebeli yollarda iyi bir dengeye sahip olmasını mümkün kılacaktır.

Amortisörler araçların mekanik sistemlerine karşı yönde güç uygular. Çalışır durumda olan amortisörler dengeyi sağlamak açısından bu güç uygulamasını gerçekleştirir. Aracın stabil ve dengede kalması için bu çalışma prensibi, önemli avantaj sağlar. Çalışır durumdaki amortisörler aracın konforuna ve güvenli yolculuğuna çok önemli bir destek sağlar. Yola çıkan taş ve çukurların yarattığı risklerden amortisörlerin yarattığı avantajlarla kurtulmak mümkün olur. Bu sayede aracın kaza ve benzer risklerle karşı karşıya kalması da önlenmiş olur.

Yollar ne kadar düz görünse de yüksek hızlarda iniş ve çıkışları hissetmek daha kolay olur. Amortisör kullanımı ve başarılı süspansiyon sistemi ile engebeli yolların yaratmış olduğu olumsuzluklardan kurtulmak daha kolay olur. Aksi durumlarda araçların zıplaması, savrulması ve kayması söz konusu olacaktır. Bu açıdan baktığımızda süspansiyon sisteminin bir emniyet sistemi olduğu çıkarımını yapabiliriz. Esnek ve yumuşak hareketler sayesinde aracın aşırı bir dirençle karşılanması önlenmiş olur. Böylece aracın mekanik sistemlerine aşırı bir yük yüklenmiş olmaz.

Amortisör Değişimi Nasıl Yapılır?

Amortisör değişimi profesyonel bir ekip ve donanımlı bir servis çalışmasını gerekli kılar. Ortalama araçlarda 4 amortisör bulunur ve bu unsurların verimli şekilde çalışır durumda olması gerekir. Aracın sağlıklı ve stabil kalmasında bu mekanik unsurlar çok önemli bir gereklilik olarak kendini gösterir. Bireysel olarak amortisör değişimi çok zordur. Teknik donanıma ve yeterli eleman kalitesine sahip olan bir servisten yardım almak gerekir. Araçların farklı pozisyonlara sahip olmasında fonksiyonel ve ergonomik tedbirler önemli bir rol oynar. İstasyon yapısı oldukça gelişmiş olan servis desteği ile araçlara alttan, üstten ve yandan müdahale etmek zor olmaz. Servis yapısı oldukça gelişmiş olan hizmet adresleri bu hizmetin kalitesini yükselten bir unsur olarak kendini gösterir.

Servislerin hizmet kalitesi bireylerin çalışmasına göre çok daha yüksektir. Kaliteli yedek parçaların tedarik ve değişim süreçlerinde araçların yüksek teknolojiye ihtiyacı ortaya çıkar. Bosch marka güvencesine sahip olan servisimiz her türlü tamir ve değişim çalışmasında garanti veren çözümlerle yanınızda olmuştur. Çözümler konusunda ortağınız olan servisimiz, en kaliteli amortisörlerin temininde ve değişiminde size gereken yardımı her zaman uygun şekilde hazırlamıştır.